Öko tippek – szemét-csökkentés – folytatás

Kedves Bhakták!
Kérlek, fogadjátok tiszteletteljes hódolatomat. Minden dicsőséget Śrīla Prabhupādának.

Mint az utóbbi hetekben, úgy most is szeretnénk nektek néhány zöld tippet küldeni a mindennapokhoz.

A szemét kérdéskörét jártuk körbe utóbbi leveleinkben, de ez még nem volt teljeskörű.

A szemét mennyiségét ugyanis nem csak azzal csökkenthetitek, ha az otthonotokba, életetekbe bevitt termékeket jól választjátok meg, hanem azzal is, hogy a feleslegessé vált dolgokat megosztjátok másokkal, elajándékozzátok.

Ezeknek két fő csoportjuk van:
1. Az élelmiszer félék és
2. A használati tárgyak

Ha a használati tárgyaidat meguntad, lecserélnéd, de még továbbra is használhatóak, azaz nem túlzottan hibásak vagy rosszak érdemes elajándékozni őket. Számtalan közösségi oldalon lehetséges eladni (facebook, jófogás, vatera, acci, stb.) a termékeket töredék áron, így ott az eladó és vevő felek is jól járnak. Felajánlhatjátok ezeket más bhaktáknak, ismerősöknek vagy éppen az Ételt az Életért ellátottjainak is. A babaholmik babaruhák mindig jól jönnek édesanyáknak, friss családosoknak. A használati tárgyak jó része renoválható, felújítható, a műszaki termékek ha tönkre is mennek egy részük pedig megmenthető alkatrész formájában, amī még más hasznára válthat. Használjuk a Bhakta börzét, más börze oldalakat és a nyilvános börzéket. Divatosak azok a programok is, amikor annyi terméket vihet valaki haza egy nyilvános, utcai börzéről ahany darabot beadott a közösbe – keressétek a lehetőségeket.

Az élelmiszer jellegű hulladékok komolyabb kihívást jelentenek, itt ugyanis az időfaktor meghatározó szempont. Ha valaki túl sokat főzött érdemes megvendégelni a bhaktákat vagy szomszédokat. Ha valakinek túl sok befőttje terménye van szintén érdemes még az állagromlás előtt a Futinak adni, ahol az ellátottak nagyon boldogan fogadnak minden segítséget.

Az élelmiszerek egy részét le lehet fagyasztani vagy befőzni, hogy tovább akár hűtés nélkül is elálljon a termény. Ehhez Hémangi matajínak remek tartósítószer nélküli befőzési technológiája van. A tisztaság elvét követve a befőttek akár néhány évig is elállnak a kamrában. http://108.hu/befozes-tartositas

Bizonyos zöldségeket-gyümölcsöket vagy gyógynövényeket meg is száríthatunk szintén jól fog ez jönni a téli hónapokban. Ha végképp menthetetlen valamilyen élelmiszer akkor érdemes az állatokra is gondolni parkokban, hegyekben.

Azok az élelmiszer-hulladékok, amik menthetetlenek sajnos valóban mennek a kukába, de nem mindegy hova! A zöld hulladékokat érdemes komposztálni. Itt fontos tudni, hogy a citrusféléket, banánhéjat vagy pl. kávé-tea zaccot tilos a komposztba dobni. Ha valaki paneldzsungelben él, de közelében van közösségi kert oḍa is érdemes levinni a komposztálni valót, hiszen jó föld képződik belőle a szabályok betartásával. (http://kozossegikertek.hu/kertek/)

Ha pedig kertesházban éltek, még a legkisebb füves területen is létrehozható falécekből egy profi komposztáló. A szemétszállítás díja a mennyiség miatt pedig csökkeni fog! A komposztálás technikai kívánalmairól itt olvashattok bővebben: http://krisnavolgy.hu/hogyan-keszul-a-jo-komposzt/

szolgátok, Fodor Kata, kommunikáció,

oko3

Vélemény, hozzászólás?