Olyan jó lenne egy társ, akiben bízhatnék!


– Olyan jó lenne egy társ, akiben bízhatnék!

– Hááát…, nehéz megfelelő partnert találni…

– Nem könnyű ez a házasélet!

Ugye ismerősek ezek a kijelentések, sóhajok a kedves olvasóink számára. Partnerkapcsolataink gyakran elég felemásak és reálisan nézve elmaradnak a számunkra biztonságot nyújtó “társ” vagy “kielégítő kapcsolat” fogalmától.

Lássuk kínál-e valami praktikus megoldást erre az ősi védikus kultúra!

A válasz: igen, és hogy ez miként valósul meg a mindennapok során, arról próbálok egy könnyen áttekinthető leírást adni cikkemben. A következő alcímekben egy szisztematikus sorrendet látunk, ami a könnyebb megértést segíti:

  1.  alapismeretek: – a férfi és női természet sajátosságai,- gondoskodás, a kapcsolat alaphangulata
  2. a férj oldaláról
  3. a feleség oldaláról
  4. a sikeres kapcsolat jellemzői
  5. gyermekek

1. Alapismeretek:

A) A férfi és női természet sajátosságai:

Ahhoz, hogy sikeresen működjön a kapcsolatunk, szükséges tudnunk, mivel is állunk “szemben”. A férfi és női karakterben találunk közös jellemzőket és eltéréseket is, amelyek viszont az idő múlásával sem változnak életünk során. Közös jellemzőink (mentális tekintetben) az intelligencia, emlékezőképesség és megkülönböztető képesség hasonlóan működnek. Ám felhívnám a figyelmet egy fontos különbségre az agy analitikus (elemző) és érzelmi működésében. Ez a következőket jelenti: a férfi vagy elemző “működésben” van, és ilyenkor a nő számára ridegnek tűnik- vagy érzelmi módon “működik”, ami azt jelenti, hogy “elvesztette józan eszét” és ömleng, az érzékeit akarja kielégíteni stb… Erről azt gondolom, mindenkinek van tapasztalata.

A másik oldalról, a nőknél mindkét”működés” egyszerre van jelen, ami azt jelenti, hogy amikor egy nő mérlegel, elemez (analitikus) akkor is befolyásolja döntését az érzelmi viszonyulása (pl. szeretem – nem szeretem) a dolgokhoz, így többet fontolgat mielőtt dönt. Ugyanakkor, ha főleg érzelmi dolgokról van szó, közben is tud elemezni, mérlegelni (amit egy férfi nem), hogy helyes-e így vagy sem stb. Tehát röviden a férfi vagy analitikus (elemző) vagy érzelmes, a nő pedig egyszerre mindkettő és ez nem választás kérdése, hanem pszichológiai törvényszerűség. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy e működés miatt máshogy fogjuk látni, megélni a dolgokat. Ezen eltérő működésre kitérek még a későbbi alcímek megfelelő részeinél.

B) Gondoskodás, a kapcsolat alaphangulata:

Ahhoz, hogy a kapcsolatunk, vagy kapcsolataink általában véve is működjenek, alapvetően szükséges egyfajta megfelelő belső attitűd, állapot a partnerek részéről. Ez végleteket tekintve lehet kihasználó vagy gondoskodó. A kihasználásra most nem térek ki, mert ezzel az élet olyan sok területén találkozunk, hogy bővelkedünk személyes tapasztalatokban.

Ami viszont most minket érdekel, mivel a sikeres párkapcsolat, házastársi viszony alapja, az a gondoskodó hozzáállás. Mit is jelent ez? Ha azon gondolkozunk: “hogyan törődhetnék jobban a társammal”, “hogyan segíthetnék neki problémái megoldásában”, “hogyan okozhatnék örömet neki”, akkor partnerünk azt fogja érezni, hogy figyelembe vannak véve az igényei, szeretik, törődnek vele és számíthat ránk. Így társunk is szívesen segít nekünk, amikor szükséges. Ő is készségesen mellettünk áll, támogat minket. A védikus lelki hagyomány egyedül ezt a hozzáállást tartja kívánatosnak és megfelelőnek, mert ez fogja a működő házaséletet biztosítani, ami a társadalom alapját is képezi.

2. A férj oldaláról:

A férfiak számára az analitikus, elemző, elvhű működés van támogatva. Érzelmi oldalon való működésükkor ugyanis “hasznavehetetlenek”. A férfiak igazi erőssége: amikor tudják, melyek a megfelelő elvek, ami szerint cselekedni kell, akkor könnyen eszerint is tesznek (érzelmi befolyásoltság nélkül). Erre mind anyagi ügyek terén, mind lelki fejlődésük érdekében is képesek. Mivel életünk során mind lelki fejlődésünk, mind anyagi megélhetésünk fontos, ezért jól kell tudnunk dönteni megfelelő élethelyzetekben, szituációkban. A férfiak erőssége pedig ez a jó döntéshozó és cselekvőképességük.

A házastársi kapcsolatban tehát a férj a jó döntéseivel, elvhű cselekedeteivel tudja a családot segíteni, jó irányba vezetni. Feleségének sokat jelenthetnek jó tanácsai- a nők gyakran túl sokat morfondíroznak, fontolgatnak helyzetekben.

A férfi gondoskodása felesége és gyermekei számára több területen is megvalósul. Anyagilag, emberileg, lelkileg. Érzelmileg is , mivel kiegyensúlyozottabb a feleségénél, ennél fogva biztos támasz lehet nehéz élethelyzetekben. Ha a férj határozottan követi a vallásos elveket és családja is együttműködik vele ezen a téren, akkor nagyon békés családi életet lehet megvalósítani.

3) A  feleség oldaláról:

A nők, ha vallásosak, a lelki elveket figyelembe véve élnek, nagyon fontos szerepet töltenek be a társadalomban. A jó család másik alapja az erényes és hűséges feleség. A nők erőssége, hogy még miközben érzelmileg tudnak a legkülönfélébb körülményekhez is viszonyulni, meg tudják őrizni eközben is az általuk elfogadott elvek szerinti magatartásukat. A férfi hasonló helyzetben lehet hogy kiszolgáltatottja érzelmeinek és érzékeinek, de a nő nem. A nők emiatt nagyon szépen el tudják látni a családanya funkcióját. A család minden egyes tagjához tudnak viszonyulni és figyelembe tudják venni az igényeiket. A nők legkiemelkedőbb “szépsége” az anya hangulata, amit a védikus hagyomány is támogat. A lelki tradíciónk szerint egy nő számára a gondoskodó, törődő családanya a legmegfelelőbb helyzet felnőtt korában.

A feleség fontos támasza a férjének, gondoskodó hangulata, erényes viselkedése miatt. Ha a férj túl érzelmes, akkor- mivel tud hozzá érzelmileg is viszonyulni- képes segíteni neki, hogy újra elemzővé, analitikussá váljon. Figyelmeztetni és erősíteni tudja férjét a lelki elvek hangsúlyozásával.

4) A sikeres kapcsolat jellemzői:

A kapcsolat sikere, ha a családunk minden tagja fejlődik a lelki életben és biztosítva van az ehhez szükséges anyagi helyzet is.

A férj és feleség egyaránt gondoskodni, törődni szeretne a másikkal. Nincsenek hamis elvárásaik egymástól. Egy nő sosem lesz olyan, mint egy férfi és ez fordítva is igaz. A férj elégedett, becsüli és értékeli felesége törődését. A feleség is elégedett férjével, nem kér tőle teljesíthetetlen dolgokat és szívesen gondoskodik igényeiről. Felnéz férjére. Mindketten próbálnak elég időt szakítani egymásra. Megbeszélik konfliktusaikat és közösen megoldják azokat. Nem várnak túl sok “csodát” a házasságtól sem, mert tudják, hogy Krisna (Isten) szolgálata az elsődleges és eközben segítik egymást a családi keretek között. Tudják, hogy “bármikor történhet bármi” és a házastársi kapcsolat egyben kötelesség is egymás felé.

A következő 4 elv segíti hatékonyan lelki fejlődésünket általánosan és a családi életben is:

  1. családunk tagjai vegetáriánus ételeket fogyasztanak, amelyeket először felajánlottunk az otthoni oltárunkon a  Legfelsőbb Személynek, Krisnának / Istennek.
  2. családunk tagjai nem isznak, dohányoznak stb…
  3. családunk nem rabja a szerencsejátékoknak
  4. nemzőképességünket gyermekeink fogantatására használjuk, házasságunk keretein belül.

Egy harmonikus, a lelki elveken felépülő család biztos hátteret nyújt az Istenhez visszavezető úton, amivel a családunk minden tagja elégedett és békés.

5) Gyermekek:

A családi életben a házasság után a szülők tudatosan tervezik a gyermekek eljövetelét. A védikus kultúra nagy hangsúlyt helyez a családtervezésre, mert ez a jó népesség és civilizáció alapja.

A gyermekek számára fontos a kiegyensúlyozott és ép családban való felnevelkedés. Az ilyen gyermekek általában- mivel megfelelő modellt láttak- szintén hasonlóan képzelik el a saját családjukat, és erre is törekednek majd, ha arra kerül a sor. A gyermekkorban kapott törődés és nevelés utólag már csaknem teljesen pótolhatatlan. Ne szalasszuk el, mert nagy a felelősségünk feléjük is…

Összegzésként elmondhatjuk, hogy bátorítjuk, támogatjuk ha férfi és nő megfelelő felkészüléssel házasságot kötnek, és hasonló felelősségérzettel gyermekeket nevelnek.

Köszönöm, hogy együtt tartottunk e cikk erejéig! Remélem cikkem nem csak elméleti, elvi alapokat ad, hanem a gyakorlatban is alkalmazható ismereteket, hiszen ez lenne az igazi értéke! Minden olvasónknak sikeres és békés családi életet kívánok!

Govardhana das

Vélemény, hozzászólás?